wtorek, 10 września 2013

SPOTKANIE Z MEWĄ ŚMIESZKĄ (Larus ridibundus)

Dziś na wycieczce rowerowej nad Zalewem Zemborzyckim spotkałem wiele ptaków wodnych, które spały, żerowały albo wygrzewały na słońcu. Najfajniejsza była mewa śmieszka, która myła się i ziewała. Jej upierzenie jest typowe dla szaty spoczynkowej.
Naukowa nazwa rodzaju "larus" pochodzi od starogreckiego słowa "larós" - "żarłoczny morski ptak", co dobrze oddaje charakter wszystkich mew. Długość ciała 35-40 cm. Rozpiętość skrzydeł: 95-110 cm. Waga 200-300 g. Gniazdo mewy to dołek w ziemi na piaszczystej plaży lub w zaroślach na brzegu jeziora albo rzeki.

Tutaj film pokazujący, jak mewa czyści pióra:



A tutaj drapie się nogą:


A tutaj na zdjęciu ziewa:


niedziela, 8 września 2013

SPOTKANIE Z CZAPLĄ BIAŁĄ

W Roztoczańskim Parku Narodowym nad Stawami Echo spotkałem czaplę białą. Była zajęta polowaniem na ryby i płazy w niewielkim kanale. Udało mi się podejść dość blisko i zrobić film i kilka zdjęć.
 Nazwa łacińska tego ptaka to Egretta alba. Słowo "egretta" pochodzi z języka francuskiego, od słowa "aigrette", które oznacza ozdobny pęk piór. Słowo "alba" pochodzi z łaciny i oznacza barwę białą.Długość ciała: 80-100 cm, rozpiętość skrzydeł: 145-170 cm, waga: 750-1500 g. Przylatuje do nas w marcu lub kwietniu, odlatuje od sierpnia do listopada.W szacie godowej ptaki mają na szyi i piersi długie i delikatne pióra, które stroszą podczas tokowania. Były one kiedyś ozdobą damskich kapeluszy i zabijano dla nich tysiące ptaków. Na szczęście ostatnio wzrasta liczebność tego gatunku w Europie i Polsce (zwłaszcza we wschodniej i południowej).
Inne występujące w Polsce czaple to: czapla siwa, czapla nadobna i czapla purpurowa.

Na filmie widać czaplę w trakcie żerowania:





Kilka zdjęć z tego spotkania:





sobota, 7 września 2013

SPOTKANIE Z JEŻEM


Wczoraj w drodze do szkoły spotkałem jeża wschodnioeuropejskiego. Niestety nie miałem aparatu, więc zrobiłem zdjęcie telefonem komórkowym.
Jeż wschodnioeuropejski to gatunek spokrewniony z jeżem wschodnim, który występuje w całej Polsce.


SPOTKANIE ZE STADEM CZYŻY

Od wczoraj przed moim domem żeruje stado czyży. Liczy około 50 sztuk. Cały czas podjadają szyszki,  siedzą na brzozach i topolach, piją wodę z kałuż. I bardzo głośno śpiewają.Takie stada tworzą się w okresie polęgowym, kiedy ptaki łączą się w grupy i żerują na różnych drzewach (robią tak przez całą zimę).

Czyż (Carduelis Spinus lub Spinus Spinus) to ptak z rodziny łuszczaków. Łacińska nazwa pochodzi od słowa "spinus" czyli kolczasty krzew lub "spina" czyli kolec. Może ona mieć związek z kształtem dzioba, bo ciernistych krzewów raczej one unikają. Długość ciała: 11,5-12,5 cm. Waga: 13-15 g.
Samce mają wyraźną czarną czapeczkę i czarny podbródek. Młode są nieco podobne do samic, ale jedynie ze śladami zółtej barwy i obficiej ciemno kreskowane. Gniazda zakładają w koronach wysokich drzew iglastych i doskonale je maskują.

Zrobiłem kilka filmów i zdjęć, które pokazują sceny z życia stada.
Tutaj możecie zobaczyć czyża, który wyjada ziarna z szyszki:


A tu kilku członków stada:





A tu ptaki ze stada piją wodę po posiłku:



Zrobiłem też kilka zdjęć które przedstawiają sceny z życia stada: