niedziela, 8 marca 2015

WYPRAWA NAD WIEPRZ

Wczoraj nad Wieprzem czuć było wiosnę. Pojechaliśmy tam  rano. W Jeziorzanach widziałem dużo gęgaw, stado świstunów, stado rożeńców, czaple białe i siwe, potrzosa, myszołowa i dwa żurawie.
Najbardziej ucieszyłem się z czajek, które obserwowałem przez lunetę. Jeszcze więcej tych ptaków było w Sobieszynie, latały tam całymi stadami. Na stawie w Sobieszynie było stado ok. 100 rożeńców, sporo gągołów, czernic i nurogęsi. Był tam też polujący srokosz.
 Kiedy jechaliśmy samochodem, zobaczyliśmy młodego bielika siedzącego nad stawem. Postanowiłem, że się do niego podkradnę. Najpierw przeszedłem przez pole i ukryłem się za drewnianą altanką. Zrobiłem zza niej kilka zdjęć. Przed altanką były małe stawy, ale po bokach, obok trzcin było przejście. Bielik nie odlatywał, widocznie był przyzwyczajony do przeprowadzanego bydła - na to wskazywał zapach:) Kiedy byłem na końcu ścieżki zobaczyłem, że dalej są bagna. Więc siadłem i zacząłem robić zdjęcia i filmy. na małych stawach pływały łabędzie i gęgawy. Bielik nagle się poderwał i wypłoszył wszystkie ptaki, zrobił koło i odleciał.
Potem widziałem 5 łabędzi czarnodziobych, kilka stad szpaków, myszołowy włochate, gęsi białoczelne i zbożowe (mój 173 gatunek!) i dwie pary żurawi. A na koniec widziałem gody gągołów - samce pływały za samicami i kładły głowy aż na plecach.
 Wstawiam kilka zdjęć i film:


7

9 komentarzy:

 1. 173 dotyczy tylko ptaków, czy generalnie zwierząt? Tak, czy tak liczba jest imponująca, ale jestem ciekawa :). No i trochę zazdroszczę :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki! 173 to liczba gatunków ptaków:)

   Usuń
 2. Gratuluję nowego gatunku! :)
  Jak zwykle wspaniałe zdjęcia i super wyprawa, najbardziej podoba mi się chyba pierwsza fotka bielika i gegawy :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, mi też bielik się podoba najbardziej:)

   Usuń
 3. Gratuluję ciekawej wyprawy, rzadkich gatunków i znakomitych zdjęć:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. srokoszyk - wartownik... mam słabość do tego gatunku, pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też:) podczas tej obserwacji patrolował rewir, siadał w kilku miejscach, zawsze dobre widoczny przez lunetę. pozdrawiam!

   Usuń